Jak wielkość matrycy laptopa wpływa na komfort użytkowanika

Jak wielkość matrycy laptopa wpływa na komfort użytkowanika

Choć zakup nowego urządzenia do pracy i rozrywki to dość duże wyzwanie - szczególnie jeśli chcemy, by spełniał określone wymagania - tak naprawdę przy wyborze najbardziej liczy się jedynie kilka głównych kryteriów. Jednym z nich jest właśnie rozmiar matrycy laptopa. Na rynku dostępne są modele o kilku różnych wariantach przekątnych ekranu, a każda z nich ma do zaoferowania nieco inne doznania podczas użytkowania. Poniżej omawiamy najważniejsze zalety poszczególnych rozwiązań, podpowiadając jednocześnie, na co zwrócić uwagę dokonując wyboru. Przekonajmy się!

Czy rozmiar matrycy laptopa ma znaczenie - jak sprawdzić przekątną ekranu?

Planując zakup laptopa bez wątpienia zetkniesz się z kilkoma różnymi rozmiarami matrycy. Co to właściwie oznacza? Parametr ten określa po prostu długość przekątnej ekranu i jest wyrażany w calach (1 cal to około 2,54 centymetra). Jeśli chodzi o przenośne komputery, które zapewnią Ci satysfakcjonujący poziom komfortu podczas codziennego użytkowania, na rynku dostępne są modele o 13, 14, 15, 16 oraz 17-calowym wyświetlaczu.

Oczywiście producencie dostarczają również urządzeń o mniejszej (lub większej) przekątnej, lecz jest to sprzęt skierowany do konkretnej grupy konsumentów i zazwyczaj nie spełnia roli głównego urządzenia do pracy i zabawy. Skupimy się zatem na rozwiązaniach najpopularniejszych oraz ogólnie dostępnych.

Jak sprawdzić rozmiar matrycy we własnym laptopie? Najprostszym rozwiązaniem będzie po prostu wykonanie testu z pomocą zwykłej miarki krawieckiej - wynik w centymetrach należy podzielić przez 2,54. Możesz również sprawdzić dokładną specyfikację Twojego urządzenia wpisując jego serię oraz model w wyszukiwarkę internetową. Informacje o wielkości ekranu zawarte zostały także na oryginalnym pudełku oraz w dokumentach dołączanych do urządzenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając rozmiar matrycy laptopa?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że im większa przekątna ekranu, tym lepiej. W istocie jednak sprawa nie jest tak prosta. Laptopy z największą matrycą nie są najlepszym wyborem, jeśli zależy Ci na dużej mobilności i odwrotnie - małe urządzenia niekoniecznie sprawdzą się w kontekście pracy stacjonarnej. Pamiętaj, że rozmiar wyświetlacza (a tym samym całego urządzenia) w dużej mierze definiuje jego wagę, co ogromnie wpływa na walory użytkowe. Różnice w wadze pomiędzy najmniejszymi a największymi modelami to nawet 4 kilogramy!

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Coraz większa część urządzeń dostępnych na rynku wyposażona jest w ekran dotykowy, co znacząco zmienia sposób korzystania, otwierając przed użytkownikiem zupełnie nowe możliwości w zakresie funkcjonalności. Pamiętaj o tej opcji, szczególnie jeśli planujesz korzystać z komputera mobilnie.

Laptop do pracy i rozrywki - jaki rozmiar matrycy wybrać?

W przypadku laptopów przeznaczonych przede wszystkim do pracy warto postawić na nieco większy rozmiar matrycy. Urządzenia o przekątnej ekranu większej niż 15 cali z reguły odznaczają się dużo lepszym komfortem użytkowania - większa powierzchnia wyświetlacza to mniejszy wysiłek dla oczu. Jeśli urządzenie będzie służyć Ci w charakterze domowego komputera - na przykład w stacji dokującej na biurku - wybierz model 17-calowy. Jeśli jednak często przemieszczasz się między domem a biurem, postaw na coś z 15 lub 16-calowym ekranem - to wielkość wystarczająca do swobodnej obsługi dokumentów, maili oraz aplikacji, która pozwala jednak zachować pewną mobilność.

W kwestii rozrywki Twoja uwaga powinna być natomiast zwrócona na przeciwny kraniec spektrum. Laptop o matrycy w rozmiarze 15 cali to świetny kompromis, jednak warto rozważyć także mniejsze opcje. 13-calowy ekran pozwoli Ci na bezproblemowe oglądanie filmów i seriali w podróży i w domu - mniejszy wyświetlacz nie przeszkadza, jeśli trzymasz urządzenie na kolanach. Modele wyposażone w złącze HDMI umożliwiają natomiast przesyłanie obrazu i dźwięku na telewizor lub rzutnik.

Choć każdy rozmiar matrycy niesie ze sobą zarówno pewne korzyści, jak i ograniczenia, tak naprawdę jest to kwestia wysoce indywidualne. Więcej porad na temat laptopów, komputerów oraz szeroko rozumianej elektroniki znajdziesz w pozostałych artykułach na naszej stronie internetowej.

Loading...
Zamknij